Šerm může být finančně náročný koníček. Například HEMA výbava může přijít na 15000 Kč. Učím-li bitevní formace, potřebuji studentům poskytnout desítky zbraní a štítů. Náklady do startu se ale dají chytře omezit na několik cenových příček tak, aby na tom učitel a studenti nevykrváceli.
4m PPR trubka na teplou vodu o průměru 2,5cm stojí v roce 2024 cca 140Kč. V obchodě mi z ní kleštěmi nacvakají 8 trubek o délce 50cm délka a doma srazím hrany nožem. Za 140Kč a trochu práce mám 8 trubkových „mačet“ bez záštity o standardizované délce a váze.
Lze koupit kdekoliv v železářství/vodo/topo obchodech, OBI, Hornbach, atd. Jedna mačeta vychází materiálem na cca 18Kč. Čas na ořez s počítá v minutách. Zbraně z trubek de facto nevyžadují žádnou údržbu a dají se omývat hadříkem s mýdlovou vodou. Na rozdíl od dřevěných mečů z nich při práci nelítají třísky a vydrží roky práce.
PPR trubky se spojují svařováním, takže je třeba koupit křížové spojky 1), pákové kleště 2) za cca 300 Kč a svářečku 3) za cca 900Kč.
PPR kříž je už třeba objednat, v obchodech se běžně nevyskytuje. V roce 2024 stojí mezi 27Kč-90Kč.
15mm je technický překryv materiálu pro trubky 25mm. Na svářečce nastavíme teplotu 260C, 7s nahříváme, na spojení máme 4s, spoj držíme 10s a pak sejmeme. Spoj chladne 10s-2min.
Celkové rozměry 1 meč:
Rozměry jednotlivých komponentů:
Celkové rozměry 1 dýka:
Materiál na jeden meč vyžaduje kolem 78cm trubky, tedy 5 mečů se vejde do jedné 4m trubky za 140Kč. Práce už je časově náročnější a vyplatí se připravit si komponenty na rukojeti, záštity a čepele předtím, než začneme svařovat.
Materiálově nás vyjde 1 meč se záštitou a rukojetí a křížovou spojkou na 55 Kč. Časově výroba 5 nebo 10 mečů zabere 2.5h až celý den.
Přijde mi produktivnější vyrábět várky mezi 10-15 kusy, nejprve nakrájet a značkovačem označit překryv na komponentech, pak svařovat nejprve čepel a rukojeť proti sobě, pak záštity.
Zbraně z trubek de facto nevyžadují žádnou údržbu a dají se omývat hadříkem s mýdlovou vodou. Přivařované záštity a rukojeti se neuvolňují ani nevylamují ani po letech práce.
Zatímco u trubek jsme se pohybovali v desítkách korun až stokorunách za kus, plastové meče se pohybují mezi 1-2000 Kč za kus.
Výhody plastových mečů jsou v tom, že jsou standardizované - mají stejné rozměry, vyvážení, hmotnost, relativně nízkou cenu a lze je snadno pořídit ve větším množství i desítek kusů.
Před výběrem modelu doporučuji otestovat, jestli sedne do kontextu výuky školy. Volba nevhodného nářadí může ovlivnit kvalitu výuky i zdraví cvičících - např. problémy se šlachami, karpální tunely, tenisové lokty, rozvoj artróz.
Sportovní šerm má standardizované zbraně.
HEMA zbraně jsou také do jisté míry standardizované a dají se sehnat snáze než kusová produkce zbraní na historický šerm.
Každá kovová zbraň na historický šerm je ručně vyráběný unikát. Cenově začínají kolem 2000Kč ale není výjimkou ani rapír za 17000Kč.
Ruční výroba znamená, že žádné dvě zbraně nejsou stejné, stejně dlouhé, stejně vyvážené, stejně hmotné. Rozdíly zbraní vyšlých z jedné dílny mohou být miniaturní, ale také ohromné, takže je zapotřebí každý kus osobně před zakoupením vyzkoušet. Ruční výroba také často znamená čekací dobu půl roku, rok nebo i déle.
Kovové zbraně na tréninku znamenají nutnost pořídit si ochranný oděv. Záleží na typu výuky. Minimum mohou být dobré kožené svářečské rukavice za cca 100Kč. K výuce HEMA šermu je zapotřebí maska, kabátec a další doplňky.
Kovové zbraně je třeba chránit před vlhkostí, aby nerezly a ošetřovat proti korozivním účinkům lidského potu, čas od času přeleštit a odrezit. Pravidelná údržba je nutnost, se kterou je třeba počítat.
U kovových zbraní je nejsložitější dodržet homogenitu zbraní, mají nejvyšší pořizovací náklady, jejich dostupnost je nejhorší a je třeba je pravidelně udržovat. HEMA zbraně mají mnohem lepší dostupnost než kusová výroba, ale taky vyšší cenu - začínají kolem 5000Kč. 6)