La vecchia scuola di spada con cappa e pugnale (1510-1610)
Lektoři: Jakub Záruba, Petr Pistulka a Vít Hrachový
Program
Místo, kapacita, termín
Tělocvična Grafická, Praha, kapacita 12 osob. 2 dny, 4.4-5.4. 2020.
Pro návštěvníky
Je vhodné si vzít různé zbraně, základem je rapír a plášť (nebo deka), dýka.
Petr sežene vlněné deky/pláště.
Brainstorming:
Seminář 3 kapitánů - Jakub Záruba, Petr Pistulka a Vít Hrachový
Název 1: Sto let mistrovství italského šermu 1510-1610
Název 2: Cesty italského šermu 1510-1610
Název 3: La vecchia scuola di spada con cappa e pugnale
Cíle
Rozšířit povědomí české šermířské komunity o italském šermu a jeho podobách.
Nabídnout přátelský sparring, aby si mohli lidi v uvolněném duchu zkusit zakomponovat představené nápady do vlastního projevu.
Výměna informací mezi lektory o tom co děláme a kde jsme. Společně třeba přijít na to, co je dobrá cesta a co hloupost.
Oslovit zájemce a dát možnost těm, kteří mají o italská bojová umění zájem, ale nemají třeba možnost je pravidelně cvičit.
Akce na celý víkend, ve které je několik témat.
Přístupy
Připravit na víkend několik seminářů.
Témata volíme pro audienci, která se italským školám hluboce nevěnují.
Chceme je dělat společně a každý v něm promítnout téma svého studia?
Nebo každý dělat seminář zvlášť jako na Repliconu?
Místo a kapacita
Tělocvična Grafická, Praha, kapacita 12 osob. 2 dny, 4-5.4.2020.
Pro návštěvníky
je vhodné si vzít různé zbraně, základem je rapír a plášť (nebo deku), možno i dýku
Petr sežene vlněné deky/pláště
Pro lektory
Lektoři a témata
Jakub Záruba
Meč
Meč a plášť
Meč a dýka (levoruční zbraně)
Partezány
Spadone
Dalo by se promítat přímo při semináři. Třeba když představíme určitou techniku, tak u toho mít připravenej materiál, ze kterého se čerpá a klidně se může v průběhu ukázat několik interpretací, které z toho textu vychází.
5 interpretací toho, co je vlastně ve skutečnosti akce, která je nazvaná „Falso inpuntanto“. Těžko říct kde je pravda
* Během semináře promítat obrázky (tam kde jsou k dispozici) a text s překladem, komentář „dle textu a ilustrace by to mělo vypadat tak a onak, ale z pohledu konzervativního přístupu by bylo lepší udělat toto, nebo z pohledu biomechaniky by toto bylo účinnější.“
Můžeme na jednom semináři ukázat jak by danou situaci řešil (z pohledu dochovaných materiálů) Boloňan z počátku 16. století a jak na konci století a jak by si s tím poradil naopak žák Fabrise z počátku 17. století.
Petr Pistulka
Takže jako šermíře mě u FABRISE zajímá vysoká technický náročnost a přesnost vykonávaných pohybů a snaha o jejich pokud možné co nejpřesnější pochopení a provedení. Jako učitele šermu poté jak se dostat i se zkušenými šermíři k podstatě Fabrisova pojetí šermu, extrémní polohy, minimálního vystavení cíle, minimálního předání informací soupeři (skrze čepel) a čtení soupeře skrze vzdálenost a výhody vyplývající z pohybu soupeře v menzuře a v tempu.
U Fabrise jedná o duelový šerm, věnoval bych se práci a postavení nohou, pokud u toho půjde promítat obrazový materiál - ideálně plátno/zeď, bude to skvělé, mám už zkušenost, že projekce odhalí poměrně zajímavé detaily oproti koukání na A4,
Samostatná kapitola je stringírování, kde se Fabris snaží vyhnout dotyku se soupeřovou čepelí a ještě zajímavější je potom velikost pohybu, kterou vykonává hrot, čepel, zápěstí a výsledný pokrytí vlastního těla…
Další kapitolou jsou poté samotné střehy, v podání Fabrise poměrně extrémní - u jeho pokračovatelů, čím dál tím více poté pohodlnější
rozuměj napřimující se
A poté nástin fintování a hlavně jeho rozsahu, jak velký pohyb při „chiamata“ je Fabrisem zamýšlen ve srovnání - dedukcí, z ostatních bojových šermířských systémů, škol
Vít Hrachový
Jako šermíře mě primárně zajímá jak šermujou ostatní lidi a jak u toho přemýšlejí.
Jako učitele mě zajímá systém, metodika, jak lidi co nejméně násilně dostat co nejrychleji k výsledkům a překonat nemotorné larvální stadium, abychom si mohli začít hrát.
Semináře o šermování samotném i semináře o výměně pedagogických zkušeností.
Meč
Meč a štít
Kopí
Halapartna
Obouruční meč
Dva dlouhé meče
Dva krátké meče
Můžeme srovnávat jak to po sobě šlo, máme dobrou možnost z toho těžit a ukázat na překonaná místa jednotlivých přístupů.
Srovnávací témata. Rád bych ukázal rozdíly mezi Grassiho bitevním šermem a Fabrisovo soubojovým přístupem při práci nohou a těla. A taky postupný vývoj preferovaných akcí mezi Grassim a Fabrisem - třeba Grassi v útoku doporučuje odsekávat/odrážet soupeřův meč, aby nad ním soupeř ztratil kontrolu. Fabris prohlásí, že když umí soupeř kavaci, je odrážení na nic. A dtto tramazzone versus bod s opozicí. Silver třeba má dobrý přínos v tom, že zdůrazňuje nutnost, aby zbraň vycházela z rozměrů postavy člověka a taky poukazuje na efektivitu seku vs bodu v zásahu i v linearitě provedení (rozlišuje kruh jako placatý 2D objekt nebo 3D kuželosečku). Taky má dobré poznatky o tempu a menzuře. Silver relativizuje, prohlásí španělskou školu za technicky dokonalou a bezchybnou a ve stejné větě řekne, že není třeba se toho bát, protože bitva ja chaos a nedokonalost a Angličani stejně dávají Španělům na prdel i když jejich šerm je dokonalý.
Vývoj a srovnání škol, zbraní a technik