Cíl

Při 60m hodině chceme dojít k výsledku:

Ze začátku strávíme na drilech více času (max 30m), budeme pilovat detaily.

Chceme si hrát a učit se hraním si.

Naprostá aktivní prevence zranění a ohleduplnost - na nácviku je lepší sám herně umřít než nechtěně ublížit.


15m Opakování

5m opáčko základních pohybových vzorů:

5m menzurální hra 1x1 dosah na dotek, lehkost, rychlost, připravenost, volné nohy

5m opáčko povely


45m Hraní

3-4 lidi

5-6 lidí

6-8 lidí

8+ lidí


Poznámky


Zákoník "Siete partidas" o užití formací

Část 2, hlava 23, zákon 16 zmiňuje formace vojsk, které je třeba s vojáky drilovat.

Formace „řada“ je volná čtvercová formace podobná postavení figurek ve hře dáma. Muži v řadě stojí od sebe na délku natažené paže, následující řady vyplňují mezery v předcházejících řadách. Mezery mezi muži v přední řadě může zadní řada využít k vystřídání přední řady. Formace vytváří iluzi, že je v ní více bojovníků než ve skutečnosti. Roztažené řady se používají k obklíčení nepřítele uprostřed, aby se na něj dalo útočit ze všech stran.

Zaoblený čtverec „Mlýnský kámen“, poskytuje kruhovou obranu proti obklíčení.

Velmi těsná formace „klín“ slouží k rozdělení mnoha vrstev silných nepřátelských řad a zrušení jejich pořádku tak, aby šlo rozdrobené menší kusy nepřátelských řad snáze zničit. Takto lze přemoci i velkou přesilu. Na špičku klínu se postaví 3 rytíři a každá další řada má dvojnásobek mužů - 6, 12, 24, atd. Při nedostatku vojáků špička klínu začíná jedním rytířem.

Formace „zeď“ je těsná čtvercová formace k obraně armádního proviantu střeženého uprostřed zdi, zatímco zbytek vojska vede bitvu.

Formace „dvůr“ slouží k ochraně krále. Tři vrstvy hluboká formace pěšáků se postaví těsně za sebe a svážou si k sobě nohy, aby nemohli utéci. Paty kopí opřou o zemi hrotem k nepříteli a na dosah si odloží kamení, šipky a kuše nebo luky k dálkové obraně. Formace slouží k tomu, aby se k pánovi nepřítel nemohl dostat, ani mu ublížit, i kdyby porazil jeho vojsko v boji. Je-li pánovo vojsko poraženo, mohou se zbytky vojska uchýlit do bezpečí dvora a přežít. Tato obrana slouží k zachování cti pána, který zde může setrvat, i když je jeho vojsko poraženo, nemusí utíkat a může nepříteli dát najevo, že mu na něm nezáleží.

Formace „citera“ (2-4 šikmé řady) byla vynalezena proto, aby zabránila nepříteli útokem z boku oddělit řady, které jsou příliš daleko od sebe. Jsou-li řady spojeny, citera umožňuje rychlý přesun jednotek z křídel tak, aby mohly udeřit na nepřítele z boku nebo zezadu. Rozdělení a postavení jednotek v citeře bylo vynalezeno za účelem rozptýlení armády a také k provedení úderu na rozptýlené vojáky zezadu.