Obsah
Jak si otevřít školu šermu
„Nějakou dobu jsem se učil šerm a rád bych si otevřel vlastní školu. Mám ale hluboko do kapsy a vlastně ani nevím, jak začít. Jak na to?“
To vůbec není špatná otázka a trvalo mi hodně roků se s tím sám poprat a vylézt ze svých slepých uliček a dogmat.
Možností je tolik, že to může být zahlcující. Pomůže nám položit si pár otázek, abychom si upřesnili zaměření.
Stanovení cílové skupiny: Koho chci učit?
- Sportovce?
- Účastníky HEMA turnajů?
- Sebeobranný systém použitelný i na ulici?
- Divadelní herce?
- Umělce?
- Obecně účastníky volnočasové aktivity?
- Kamarády?
- Děti?
- Jednotlivce nebo skupinky, družstva, bitevní formace?
Cílová skupina ovlivňuje postoj ke všem dalším otázkám.
Požadavky na skladbu a četnost tréninkových hodin pro vrcholové sportovce se budou lišit od požadavků dětí nebo volnočasových aktivit s dotací jednu hodinu týdně.
Požadavky na herecký a divadelní projev mohou být obtížně slučitelné s požadavky na fungování sebeobranného systému.
Co chci učit?
- Jaké zbraně chci učit?
- Podle zbraní jakého si vyberu mistra či učebnici?
- Vymyslím si vlastní systém?
- Jaké zbraně budu používat?
- Je třeba také vzít v úvahu volbu zbraní a jestli budou zapotřebí ochranné prvky - rukavice, kabátce, masky.
Ochranné prvky zvyšují náklady a posouvají vstupní bariéru. Více viz Volba nářadí.
Jak chci učit?
- Bude to sada technik a protitechnik?
- Bude to systém logiky a provázanosti prvků, principů?
- Bude to spíš spontánní šermování provázané sem tam moudrem nebo lekcí na nějaké téma?
- Budu potřebovat nějaké přípravné lekce? A kolik?
Je zlatým pravidlem, že do systému výuky nikdo učiteli nekecá. 1) Přístup k výuce si může každý učitel vymyslet a vylepšovat sám.
Výuka se dá vést spontánně i plánovaně.
Například čínské kung fu školy mohou být takový klub, kde se lidé scházejí si zacvičit. Každý sám, nebo s někým. Jin mou - jdem dělat kung fu. Stejně jako si zajde do čajovny na čaj, my si jdem prostě zacvičit, pohoda. Každý může mít svoje důvody - zdraví, endorfiny radosti z pohybu, vyrábění umění - je to jedno. Klub. V čínském pojetí „rodina“.
Při studiu pedagogického minima se lze naučit další metodika výuky, kdy si učitel nejprve sepíše plán, pak si zaznamenává úspěšnost jeho provádění a podle toho koriguje další plánování a získávání zpětné vazby od studentů. Viz Pedagogický systém a mezilidské vztahy ve výuce šermu. Také viz Minové pole bariér ve výuce šermu. Plánování také otevírá cestu k Umění kompozice, k možnosti stavět výukovou hodinu jako hudební skladbu nebo jako Smysluplnou věc.
Kde bude probíhat výuka?
Výuka např. v parku nebo na louce pod otevřeným nebem s sebou nenese náklady na pronájem prostor. Být na čerstvém vzduchu a ve stínu/na sluníčku je obecně prospěšné a lidem z měst to hodně chybí. Jsme-li na frekventovanějším místě, děláme si tím zároveň reklamu.
Na druhou stranu špatné počasí může trénink docela zrušit. Místa pod mostem nebo pod střechou jsou omezeně dostupná a neřeší průvan a nepohodu v zimě.
Protože pronájem sálu nebo tělocvičny něco stojí, je dobré začínat investovat do nájmu až tehdy, je-li dost pravidelných účastníků ochotných podílet se na nákladech.
Závěr
Odpovědi na výše uvedené otázky mohou pomoci udělat si jasno v přípravě učitele na praktickou stránku provozování školy. Určitě jsem hromadu věcí vynechal, takže budu rád za každou produktivní zpětnou vazbu, nejlépe mailem na vit.hrachovy@sandbox.cz Na závěr uvádím případové studie s poznatky z předchozích praxí.